Posiadanie psa to przede wszystkim obowiązek i sporo uwagi, którą trzeba mieć dla pupila. Nie jest łatwo mądrze wychować zwierzaka, jednak znając jego charakter i potrzeby, da się stworzyć z psem zgrany duet. Jak zadbać o psiaka i – przede wszystkim – wybrać go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i stylem życia? Popularne rasy psów w Polsce oraz ich opisy mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.
Psa, jakiej rasy wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Decydując się na adopcję psa, warto zasięgnąć choćby podstawowych informacji charakteryzujących daną rasę, by zwierzak czuł się dobrze w nowym domu, miał zapewnione jak najlepsze warunki do życia oraz by jego charakter pasował do trybu życia właściciela i innych domowników. Psy są różne i każdy wymaga innego rodzaju uwagi – są to oczywiste rzeczy, jednak wiele osób pomija je przy wyborze pupila. Na co więc zwrócić uwagę, decydując się na przyjęcie nowego członka rodziny? Najważniejsze kwestie to m.in.:
- lokalizacja i warunki mieszkaniowe,
- prowadzony styl życia,
- wymagania innych domowników,
- charakter psa.
Biorąc pod uwagę takie wytyczne, można pozbyć się wielu dylematów i podjąć dobrą decyzję – zarówno dla siebie, jak i zwierzaka. Małe mieszkanie w bloku nie daje komfortu dużym psiakom, które potrzebują przestrzeni. Brak parku, lasu lub jakichkolwiek terenów zielonych w okolicy mieszkania jest sporym minusem dla zwierzaków, które są ruchliwe i potrzebują wielu długich spacerów. Podobnie wygląda sytuacja ze stylem życia, który prowadzi właściciel. Częste bywanie poza domem, wyjazdy lub skrajne domatorstwo może nie współgrać z posiadaniem zwierzęcia. W takim przypadku lepiej poczekać na lepszy moment na adopcję psa lub też poszukiwać małego i niezbyt aktywnego zwierzaka. Skrajne charaktery u właściciela i psa mogą nie zdać egzaminu – pełen energii pupil i spokojny, unikający wyjść z domu właściciel to połączenie, które męczy obie strony. Przed decyzją o posiadaniu psa należy także poznać zdanie innych domowników, a także ostrożnie dobierać daną rasę zwierzaka do dzieci – przyjazne psy to najlepsze rozwiązanie.
Mały czy duży pies? Warto to rozważyć
Ostatnimi czasy da się zauważyć pewien trend – Polacy coraz częściej decydują się na posiadanie małych piesków. Jest to zapewne wynik zwiększonej świadomości na temat potrzeb zwierzaków oraz braniem odpowiedzialności za ich dobre wychowanie. Mały lub średni pies jest o wiele bardziej dostosowany do współczesnego trybu, który wiedzie większość osób – życie w mieście, wyjazdy i małe mieszkania. Psa o mniejszych rozmiarach można z łatwością przewozić w transporterze oraz wyprowadzać na spacery w dowolne miejsca – taki zwierzak nie potrzebuje ogromnej przestrzeni do tzw. „wybiegania” się. Oczywiście, małe i średnie psy odnajdują się znacznie lepiej w mieszkaniach o niezbyt imponujących metrażach niż ich więksi koledzy.
Popularne rasy małych psów, czyli jakie zwierzaki mogą sprawdzić się w polskim domu?
Na pierwszym miejscu należy umieścić maltańczyki – pełne energii i wierne. Uważane są za aktywne, ale łagodne psy, które są bezpiecznym rozwiązaniem także dla dzieci. Drugą pozycję zajmują shih-tzu. Psy te są wesołe i bystre. Należą również do typu, któremu nie jest straszne życie domowe na kanapie. Kolejne miejsca przypadają buldogom francuskim oraz mopsom.
Popularne rasy dużych i średnich psów
Listę większych zwierzaków otwierają psy, które wymagają więcej spacerów oraz przestrzeni – warto to uwzględnić, chcąc mieć tego typu przyjaciela. Na początku znajduje się znany wszystkim owczarek niemiecki. Jest to pies, który przywiązuje się do właściciela, ceni sobie codzienną aktywność i jest posłuszny. Dobrze wychowany odwdzięcza się wyjątkową lojalnością, jednak trzeba spędzać z nim sporo czasu i nie izolować go od codziennych wspólnych przygód. Podobnie jest z amstaffami, które postrzega się jako te agresywne – zupełnie niesłusznie. W rzeczywistości są inteligentne, radosne i łagodne, jednak złe podejście właściciela może spowodować, że staną się agresywne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla ich komfortu życia jest częste przebywanie na zewnątrz – sprawdzi się więc dom z ogrodem. Właściciel decydując się na adopcję amstaffa powinien wyróżniać się cierpliwością i mieć spory nakład czasu dla niego.
Warto pamiętać, że pies nie jest mało znaczącym dodatkiem, ale istotą, która ma swoje potrzeby i charakter. Traktowanie go jako członka rodziny pozwala nawiązać z nim zdrową i rozsądną relację.