Pies

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

pies - przyjaciel człowieka

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Oczywiście nie brakuje też miłośników kotów, królików, koni czy nawet jaszczurek. To własne psy towarzyszą człowiekowi od wieków, trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Oczywiście na początku nie były one zwierzętami domowymi, które śpią w łóżku właściciela i są traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Psy okazały się pomocne dla człowieka, a okazana im troska sprawiła, że odwdzięczyły się z nawiązką. Psi przyjaciel jest w stanie bronić ukochanego człowieka do utraty tchu, oddać za niego swoje życie. Jest też świetnym kompanem zabawy, umila czas, odgania skutki.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka? Oto dowody!

W dzisiejszych czasach trudno o bezwarunkową miłość, ale można na nią liczyć ze strony czworonoga. Pies przywiązany do swojego właściciela nie widzi poza nim świata, staje się dla niego najważniejszą istotą. Cieszy się na sam widok, ubolewa nawet nad godzinnym rozstaniem. Czeka niecierpliwie, aż jego ukochany człowiek wróci, aby ponownie się nim zająć i spędzić wspólnie czas. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jedzenie i rozrywkę, dla psa jego właściciel staje się najcenniejszym skarbem. Nawet najlepsze przysmaki i zabawki nie są w stanie mu go zastąpić. Pies nie ocenia, nie powie złego słowa, kocha człowieka takim, jakim jest. Nie zdradzi ani nie zostawi. Wspaniałym uczuciem jest bycie dla kogoś absolutnie najważniejszym, niezastąpionym. Nikt nie ucieszy się na widok człowieka tak, jak jego psi przyjaciel, który ochoczo wyraża emocje dziką radością. Nie ma cichych dni ani pretensji, pies jest zawsze pozytywnie nastawiony, chyba że się czegoś boi lub źle czuje.

Trening z psem to świetny sposób na wzmocnienie więzi ze swoim pupilem, nauczenie go ciekawych sztuczek, wytresowanie go. Psy mogą być stróżami, myśliwymi, tropicielami, ratownikami osób zaginionych, opiekunami dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest nawet coś takiego jak dogoterapia, kontakt z psami działa zbawiennie na człowieka, szczególnie dzieci. Psy mogą zostać wyszkolone w taki sposób, aby być w stanie wytropić substancje niedozwolone, chronią domostwo i swoich ludzkich członków rodziny przed różnymi zagrożeniami z zewnątrz. Zaalarmują, gdy wyczują coś niebezpiecznego, podejmą próbę odstraszenia napastnika i nawet zaatakują go w obronie tych, na których im zależy.

Co przemawia za tym, aby powiększyć rodzinę o czworonoga?

Spacery z psem to czysta przyjemność, a dla właściciela pretekst, aby się więcej poruszać, przebywać na świeżym powietrzu. Ruch to zdrowie, sprzyja utrzymaniu smukłej sylwetki, pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Już samo przebywanie z psem niweluje stres, redukuje napięcie. Jest to świetny antydepresant, całkowicie naturalny i bez żadnych negatywnych skutków ubocznych. Będzie zawsze pod ręką, odgoni smutki i poczucie samotności. Z psem nie można się nudzić, jest pełen energii, rozbawia na każdym kroku, poprawia humor. Świetnie odczytuje nastrój człowieka, rozumie jego emocje. Towarzystwo psa wpływa pozytywnie na sferę psychofizyczną, co potwierdzają liczne badania naukowe. Aktywny i energiczny pies jest doskonałą motywacją do zwiększenia częstotliwości wychodzenia z domu, poruszania się i poznania nowych osób. Na spacerach można spotkać mnóstwo ciekawych ludzi, którzy również mają podobne pasje. Nic tak nie przełamuje pierwszych lodów, jak rozmowa o psie. Czworonóg jest niewyczerpanym źródłem rozrywki. Mając go w domu, można zapomnieć o nudzie. Psy mogą ułatwić życie na wielu płaszczyznach, będą wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to przede wszystkim czworonogów asystujących i terapeutycznych, czyli specjalnie szkolonych do niesienia pomocy.

You may also like

bieganie z psem
Pies

Jak zacząć bieganie z psem?

Niektóre rasy psów są po prostu stworzone do aktywnego trybu życia i nie powinno się im tego ograniczać. W ostatnim
psy - różne rasy
Pies

Popularne rasy psów w Polsce, czyli rozsądny wybór pupila

Posiadanie psa to przede wszystkim obowiązek i sporo uwagi, którą trzeba mieć dla pupila. Nie jest łatwo mądrze wychować zwierzaka,